The logo of the baRUNNER website.

baRUNNER - a website for the British Airways Athletics Club

The logo of the baRUNNER website.
HOME DIARY
NEWS RESULTS
EVENTS

Awards for 2018 (presented February 2019)

Award
(link to previous winners)
2018 Recipient Reason
Chairmanís Award Simon Turton The chairman's recognition is to Simon Turton for maintaining our relationship and image with the London Marathon organisation.  That enables us to benefit financially, to obtain additional Marathon entries and for members to enjoy the experience of marshalling four or five key events each year.
Alamo Trophy Piers Keenleyside For circumstances which led to Piers Keenleyside embarrassing his colleagues at the Clover Point parkrun (undertaken after the WARR 10k race) by finishing significantly after the tail runner.
Brian Forrester 10K Trophy Tim Bellars For being the top BA finisher at the WARR 10k events in Victoria, British Columbia and the KLM 10k Beach Race in December.
Round The Block Trophy Steve Newell Over 250 colleagues and friends scored points in the club's Round the Block trophy competition with fifteen colleagues scoring from ten or more events. Very close from last year's winner Roderick Hoffman, but Steve Newell eventually won with 51 points accumulated from 24 different club events.
Menís Track and Field Steve Hillier Steve Hillier for frequent and all round participation and for representing BA in the heavy throws.
Ladies' Track and Field Janet Smith Janet Smith proved difficult to catch due to her all-round performances and inparticular her outstanding discus and hammer throws including setting a new World Record for Hammer Decathlon. 
The Club parkrun Trophy David Duggan For his dedication to parkrun and to BA's involvement David Duggan managed to clock up 54 "weekly Saturday runs" in 2018 AND also logged 104 parkrun volunteer activities over the twelve months! That included 16 run reports covering parkruns all over the world.
Menís Cross-Country Trophy Gary Rushmer Competition for this award was fierce, with 24 runners competing in at least one race. Gary Rushmer ran in every BA event, was never out of the top five BA runners, and took a fine second place at Roundshaw Downs. 
Ladies Cross-Country Trophy Helen Smith Ran in all five Ladies Cross Country events, encouraging her team mates to achieve performances to be proud of, and quietly continued as the inspiration which held the team together.
Most Improved Athlete Tim Bellars Increasing success over the year at the Green Belt Relay, at WARR, in Surrey League Cross Country matches and in the KLM Beach run.
Female Athlete of the Year Jacqui Musselwhite Jacqui Musselwhite was our fastest runner this year over the shorter distances in the Veterans and Rosenheim Leagues.  In September, she went on to compete in Malaga in the World Masters Track and Field.  Good individual runs included a four-second PB in the 800m.  Her highlight of the weekend was when she secured a bronze medal for GB in the 4 x 400m relay.
Male Athlete of the Year Chris Kelly Chris Kelly was our only sub-four hour marathon finisher in the heat of last year's London Marathon.  As well as masterminding the team entry in the Green Belt Relay he also ran the 56mile Comrades Marathon for the second time to win the coveted "back to back" medal. As well as his participation in the Dream Mile, Handicap events and Club Cross Countries, Chris chose to ďwarm downĒ the year with a steady 3:16 in the Chicago Marathon.
Veteranís Trophy Adrian Haines For his achievements for club and country in Masters competitions including breaking the club mile record, the British 4x800m relay record and the British Masters 800m. Adrian finished the season ranked 1st in the UK in the 800m Masters.

Link to Award Presentation notes from Previous Years

Other Club Awards presented at other times of the Year

Cross-Country Championship

Concorde 10k / 5 Miles (to be added)

Five Mile Handicap

Special Awards

Year award earned Award Recipient
2013 Special Marathon Award Jagjit Singh Batth
2013 Tom Mitchell Trophy (awarded by BA Clubs) Chris Kelly

Chairman's Award

The award presented by the Chairman to the club member who has made the greatest contribution to the club over the previous period of time.

Year  Chairman's Award
2018 Simon Turton
2017 Steve Newell
2016 Steve Hillier
2015 Chris Kelly
2014 Alastair Heslop
2013 Roderick Hoffman
2012 Tom Rowley
2011 Simon Turton
2010 Katherine Henville (Stather) and Roderick Hoffman
2009 Paul Brandon
2008 Alan Friar
2007 Steve Hillier
2006 Alastair Heslop
2005 Malcolm Field
2004 Melanie Rook (Holman)
2003 Tom Rowley
2002 Frank Di Martino and George Jones
2001 Harry Wild and Patrick O'Shea
2000 Bill Buckley
1999 Paul Knechtl
1997 - 1998 Steve Newell
1996 - 1997 Anne Coffey
1995 - 1996 Jane Harbert and Ron Feeney
1994 - 1995 Simon Turton and Ian Hudson
1993 - 1994 Eddie Ketterick
1992 - 1993 Tom Rowley
1991 - 1992 Taylor Family
1990 - 1991 Mowle Family

Alamo Trophy

Presented for the most note-worthy performance at the year's World Airline Road Race, not necessarily running related!

Year Alamo Trophy Winner
2018 Piers Keenleyside
2017 Tim Bellars, John Scaife and Benita Scaife
2016 Tom Rowley
2015 Paul Knechtl
2014 Lissa Pritchard and Deby Helsdon
2013 Richard Ruffell
2012 Gareth Snook
2011 Adrian Haines
2010 The WARR Core team Alan Friar, Graham Taylor; Helen Smith; John Taylor; Marion Woodhouse; Mark Taylor; Natalie Lang; Nick Edge; Paul Brandon; Simon Turton
2009 Paul Knechtl and Monica Alonso
2008 ?
2007 George & Suzie Jones
2006 Dave Rimmer
2005 The Taylor Family
2004 Paul Toms
2003 George Jones
2002 Alan Anderson

Brian Forrester 10k Trophy

Presented to the club member with the most outstanding 10k achievement in the previous year.

Year Brian Forrester 10K Trophy
2018 Tim Bellars
2017 Adrian Haines
2016 Paul Knechtl
2015 Julie Barclay
2014 Paul Knechtl, Adrian Haines and Dave Dixon
2013 Paul Knechtl
2012 Tony Barnwell
2011 Joe Nolan
2010 Dave Dixon
2009 Joe Nolan
2008 Tony Barnwell
2007 Joe Nolan
2006 Deby Helsdon
2005 John Taylor
2004 Barry Walters
2003 Brian Bennett

Round-the-Block Trophy

This is a trophy that has to be earned by devising, marshalling and taking part in BA events throughout the year.  The more you compete, plan or marshal, the more points you earn.

Year Round The Block Trophy
2018 Steve Newell
2017 Roderick Hoffman
2016 Steve Hillier
2015 Neil Frediani
2014 Neil Frediani
2013 Steve Newell
2012 Steve Newell
2011 Steve Hillier
2010 Brian Forrester
2009 Steve Hillier
2008 Brian Forrester
2007 Richard Ruffell
2006 Richard Ruffell
2005 Steve Newell
2004 Steve Newell
2003 Richard Ruffell
2002 ? John Coffey
2001 John Coffey
2000 Steve Newell
1999 Welsh Boyos (driving over from Wales for each cross country)
1998 Nick Edge
1997 ?
1996 Alistair Heslop / Steve Hillier
1995 Graham Taylor / Steve Hillier
1994 Alastair Heslop
1993 Alison Cheung
1992 ?
1991 Ian Monk
1990 ?
1989 Brian Bennett
1988 ?
1987 Malcolm Cook
1986 John Williams
1985 ?
1984 Laurence Heath

Men's Track and Field

Presented to the male athlete who has shown the greatest all round ability at a wide range of events at the club's track and field fixtures. 

Year Menís Track and Field
2018 Steve Hillier
2017 Steve Hillier
2016 Gary Rushmer
2015 Gary Rushmer
2014 Gary Rushmer
2013 Gary Rushmer
2012 Eddie Giles
2011 Eddie Giles
2010 Eddie Giles
2009 Adrian Haines
2008 Paul Goldsmith
2007 Gary Rushmer
2006 Gareth Hobby
2005 Martin Holman
2004 Martin Holman
2003 Paul Goldsmith
2002 Tommy Di Martino
2001 Tommy Di Martino
2000 John Taylor
1999 John Taylor

Ladies Track and Field

Presented to the female athlete who has shown the greatest all round ability at a wide range of events at the club's track and field fixtures.
Year Ladies Track and Field
2018 Janet Smith
2017 Janet Smith
2016 Julie Barclay
2015 Janet Smith
2014 Not awarded
2013 Not awarded
2012 Not awarded
2011 Melanie Holman
2010 Katherine Henville (Stather)
2009 Marion Woodhouse
2008 Deby Helsdon
2007 Katherine Henville
2006 Katherine Henville
2005 Melanie Holman
2004 Katherine Henville
2003 Melanie Rook
2002 Melanie Rook
2001 Anne Hurn
2000 Anne Hurn
1999 Anne Hurn
1998 Anne Hurn
1997 Janet Smith
1996 Janet Smith

Club parkrun Trophy

Presented to the club member with the greatest parkrun contribution or achievement

Year parkrun Trophy
2018 David Duggan
2017 Roderick Hoffman
2016 Steve Newell
2015 Alan Anderson

Men's Cross-Country Trophy

Presented to the man who had most cross country success in the previous year.
Year Menís Cross-Country Trophy
2018 Gary Rushmer
2017 Gary Rushmer
2016 Richard Ruffell
2015 Mark Taylor
2014 Gary Rushmer
2013 John Taylor
2012 Barry Walters
2011 Barry Walters
2010 Barry Walters
2009 Mark Taylor
2008 Barry Walters
2007 Gary Rushmer
2006 Gary Rushmer
2004/5 John Coffey
2003/4 Graham Taylor
2002/3 Barry Walters
2001/2 Mark Taylor
2000/1 John Taylor
1999/2000 Howard Harnett
1998/9 John Taylor
1997/8 Barry Walters

Ladies Cross-Country Trophy

Presented to our lady athlete who had most cross country success in the previous year.
Year Ladies Cross-Country Trophy
2018 Helen Smith
2017 Deby Helsdon
2016 Monica Alonso
2015 Monica Alonso
2014 Helen Smith
2013 Marion Woodhouse
2012 Helen Smith
2011 Marion Woodhouse
2010 Katherine Henville (Stather)
2009 Monica Alonso
2008 Helen Smith
2007 Deby Helsdon
2006 Helen Smith
2005 Lesley Macaskill
2004 Colette O'Neill
2003 Colette O'Neill
2002 Colette O'Neill
2001 ?
2000 Colette O'Neill
1999 Colette O'Neill & Caroline Yarnell
1998 Lesley Macaskill
1997 Lesley Macaskill

Most Improved Runner

Presented to the club member with the best year on year improvement to their running performances.

Year   Most Improved Runner Award
2018 Tim Bellars
2017 Paul Watt
2016 Neil Frediani
2015 Ian Cunningham
2014 Joe Nolan
2013 Roderick Hoffman
2012 Simon Turton
2011   Simon Ashford
2010   Marion Woodhouse
2009   John Coffey
2008   Caroline Akazou
2007   Chris Kelly
2006   Toby Houghton
2005   Martin Holman
2004   Dennis Foxley
2003   Leigh Bickerdyke
2002   Richard Ruffell
2001   Toby Houghton
2000   Paul Knechtl
1999   Anne Hurn
1998   Simon Turton
1996 - 1997   Tim Clark
1995 - 1996   George Jones
1995   Simon Turton
1994 Judy Connaghton
1992 - 1993 Martin Bruce
1991 - 1992 Robert Garner
1990 Alastair Heslop
1989 Eddie Ketterick
1988 Duncan Wright

Female Athlete of the Year

Year Female Athlete of the Year
2018 Jacqui Musselwhite
2017 Trish McCabe
2016 Julie Barclay
2015 Monica Alonso
2014 Janet Smith
2013 Helen Smith
2012 Marion Woodhouse
2011 Lissa Pritchard
2010 Lissa Pritchard
2009 Katherine Henville
2008 Melanie Holman
2007 Katherine Henville
2006 Deby Helsdon
2005 Katherine Henville
2004 Katherine Henville
2003 Colette O'Neill
2002 Melanie Holman
2001 Judy Connaghton
2000 Jane Harbert
1999 Caroline Yarnell
1998 Anne Hurn
1997 Lesley Macaskill
1996 Elsa Curran
1995 Lesley Macaskill
1994 Melody Collman
1992 - 1993 Jane Harbert
1991 - 1992 Sharon Kassemzadeh
1990 Sue Wells
1989 Jean Smith
1988 Melody Collman
1987 Jo Wells
1986 Jane Harbert

Male Athlete of the Year
Year Male Athlete of the Year
2018 Chris Kelly
2017 Neil Frediani
2016 Chris Kelly
2015 Colin Haylock
2014 Paul Knechtl
2013 Steve Hillier
2012 Paul Knechtl
2011 Chris Kelly
2010 Paul Knechtl
2009 Steve Hofmann
2008 Adrian Haines
2007 Dave Dixon
2006 Gary Rushmer
2005 Malcolm Field
2004 Barry Walters
2003 Andy Macaskill
2002 George Jones
2001 Tommy Di Martino
2000 Trevor Plows
1999 George Jones
1998 Steve Hillier
1997 Paul Goldsmith
1996 Andrew Eynon
1995 Graham Taylor
1994 Bruce Kennedy
1992/3 Paul Toms
1991 Colin Bloomfield
1990 John Davis
1989 Malcolm Mowle
1988 Steve Newell
1987 Allan Smith
1986 Malcolm Field

Veteran's Trophy
Year Veteranís Trophy
2018 Adrian Haines
2017 Harry Wild
2016 Helen Smith
2015 Joe Nolan
2014 Eddie Giles
2013 John Coffey
2012 Steve Newell
2011 John Coffey
2010 Alan Anderson
2009 Adrian Haines
2008 Steve Newell
2007 Adrian Haines
2006 Eddie Giles
2005 John Taylor
2004 Gary Rushmer
2003 Barry Walters
2002 Mark and Graham Taylor
2001 Brian Bennett
2000 Chris Stockwell
1999 Lesley Macaskill
1998 Brian Forrester
1997 Steve Hillier
1996 Barry Walters
1995 John Coffey
1994 Allan Hardy
1993 Tom Rowley

Cross-Country Trophy

Held jointly each year by the top club women and man finishing in the BA Cross-Country Championships (or equivalent event).

2018 Julie Barclay Paul Knechtl
2017 Julie Barclay John Taylor
2016 Marion Woodhouse John Taylor
2015 Julie Barclay Mark Taylor
2014 Katherine Stather (nee Henville) Paul Knechtl
2013   John Taylor
2012 Deby Helsdon Gary Rushmer
2011 Marion Woodhouse Paul Knechtl
2010 Katherine Henville Gary Rushmer
2009 Melanie Holman Mark Taylor
2008 Deby Helsdon Adrian Haines
2007 Katherine Henville Paul Knechtl
2006 Colette O'Neill David Dixon
2005 Katherine Henville Barry Walters
2004 Lesley MacAskill Andy MacAskill
 

Five-Mile Handicap

Awarded to the winner of the winter season five-mile handicap event. The exact course and rules may very each year.

2018 Trish McCabe
2017 Gary Rushmer
2016 Piers Keenleyside
2015 Richard Ruffell
2014 Richard Ruffell
2013 Eddie Giles
2012 Simon Turton
2011 Alan Anderson
2010 Nick Edge

 

      

Full Index